Budeme Vás kontaktovat do 24 hodin. Kontaktujte nás ×
All articles

Jiné typy dopravních systémů.

Dopravní systémy jsou nenahraditelné, pokud dochází k přemisťování materiálu z bodu A do bodu B v podniku při zajištění správného tolu materiálu. Ale aby dopravní systém dramaticky zlepšil vaši efektivitu, produktivitu a bezpečnost, je důležité vybrat správný typ dopravníku pro vaše konkrétní podnikání – existuje mnoho různých typů dopravních systémů. Níže je uveden přehled nejběžnějších, aby jste mohli začít.

Jaké jsou nejběžnější typy dopravních systémů ?

Běžné typy dopravních systémů jsou:

 1. Pásové dopravníky
 2. Válečkové dopravníky
 3. Poháněné válečkové dopravníky
 4. Závěsné dopravníky

Všechny dopravníkové systémy lze rozdělit na podlahové nebo závěsné dopravníky. Ten druhý má zjevnou výhodu maximalizace podlahového prostoru, ale oba ve skutečnosti snižují pracovní dobu a šetří podlahový prostor při porovnání s vysokozdvižnými vozíky nebo jiným systémem manipulace s materiálem. Někdy kombinace obou může být optimálním řešením pro větší systémy vnitřní dopravy.

Stručný přehled nejběžnějších typů dopravníků.

Pásový dopravní systém.

Pásový dopravník, také nazývaný jako dopravní pás, je poměrně jednoduchý dopravník s omezenými vlastnostmi, který se používá hlavně k pohybu sypkých materiálů, jako je písek, sůl a obilí. Jeho jednoduchost usnadňuje použití a také je jedním z nejběžnějších typů dopravníků. Dva nebo více koncových řemenic pohání pás v nekonečné smyčce pohybující produkt z A do B.

Válečkový dopravní systém

Válečkové dopravníky se běžně používají k přepravě přepravek, krabic a palet. Pokud je válečkový dopravník namontován pod úhlem může se využít gravitace pro pohyb produktu. Během těchto časů může být náročné kontrolovat rychlost a produkty mohou skončit poškozením. Výrobky by však mohly být také přemísťovány ručně, což bude trvat déle, ale zajistil by se bezpečnější přesun.

Poháněný válečkový dopravní systém

Poháněný válečkový dopravník je skoro stejný jako ten výše uvedený, ale na rozdíl od systému válečkového dopravníku používá k pohybu produktů poháněné válečky. Výrobky se proto mohou pohybovat mnohem vyšší rychlostí a v mnoha různých zónách a produkty se přesouvají do další zóny pouze tehdy, když je k dispozici prostor. Proto lze proces a rychlost snadněji řídit, části se nikdy nedotýkají a riziko poškození je nižší.

Závěsný dopravní systém

Až dosud jsme zmiňovali pouze různé typy podlahových dopravníků. Stejně jako název napovídá, stropní nebo také závěsný dopravní systém je namontován ze stropu nebo zavěšen na ocelové konstrukci umístěné na podlaze. Obvykle mají více funkcí a často mohou být o něco dražší než ostatní. Zajišťují však nižší provozní náklady, protože vyžadují jen malou pracovní sílu. A kromě toho jsou stropní dopravní systémy poměrně efektivní z hlediska nákladů a je také známo, že jsou velmi bezpečné, jedním z důvodů je to, že neblokují uličky.

Další typy dopravních systémů, které nejsou omezeny:

 • Napájené a volné dopravníkyElektrický jednokolejný systém (EMS)
 • Gravitační válečkový dopravník
 • Válečkový dopravník / CDLR
 • Řetězový dopravník
 • Lamelové dopravníky
 • Nosníkový systém s vozíkem
 • Propojené dopravníky
 • Obrácené dopravníky