Budeme Vás kontaktovat do 24 hodin. Kontaktujte nás ×
All articles

Rozdílné typy závěsných (stropních) dopravních systémů

Při zvažování různých typů dopravních systémů lze snadno zapomenout na prostor nad podlahou. Většina lidí však má podobné požadavky – maximalizovat prostor, zrychlit efektivitu a automatizovat proces. Pokud se Vás to týká, může být odpovědí systém závěsného (stropního) dopravníku. Mnoho z těchto závěsných dopravních řešení může spadat do jedné z těchto tří kategorií: nízkoenergetické systémy, elektrifikované jednokolejné systémy a řízené třecí nízkoenergetické systémy.

1. Nizkoenergetické systémy

Nízkoenergetické systémy jsou špičkové závěsné řetězové dopravníky, které se skládají z nosičů sledujících nezávislou stopu od řetězu. To umožňuje, aby se každý nosič odpojil a zůstal na pracovní stanici, zatímco se zbytek řetězu neustále pohybuje. Zatímco konvenční řetězové dopravníky se pohybují pevnou rychlostí, nosiče v těchto typech systémů mohou zrychlit a zpomalit, stejně jako sledovat více cest, což maximalizuje provozní flexibilitu.

2. Elektrický jednokolejný systém (EMS)

Elektricky ovládaný jednokolejný závěsný systém (EMS) je vázán na kolej a připevněn ke stropu nebo k ocelové konstrukci, pokud je strop dostatečně vysoký. Jednotlivě poháněné nosiče se pohybují po železničním systému a jsou vybaveny motorem, pohonnou jednotkou a palubní inteligencí. To znamená, že každý z nosičů může pracovat nezávisle přijímáním předem naprogramovaných směrnic z hostitelského počítače. Je to vysokorychlostní a efektivní, ale náklady na jeden nosič jsou stále relativně vysoké, takže tyto systémy jsou docela drahé.

3. Řízené třecí nízkoenergetické systémy

Stejně jako běžný nízkoenergetický systém je i tento prostorově efektivní, poskytuje krátké dodací lhůty a umožňuje velkou flexibilitu. Technologie řízených třecích nízkoenergetických systémů má jednu hlavní výhodu, která je odlišuje od ostatních – je to na základě tření, díky čemuž je bez řetězů a proto také bez oleje. Na rozdíl od řetězově poháněných součástí nízkoenergetických systémů a dražšího systému EMS umožňuje toto patentované řešení také pohyb produktu vpřed i vzad variabilní rychlostí v kterémkoli bodě systému.

Závěsný (stropní) dopravní systém vám umožní využít celé zařízení a efektivně automatizovat váš výrobní proces. Jedinečná technologie dopravníku, jako je například řízený třecí nízkoenergetický systém zlepší moderní pracoviště v řadě dalších úrovní. Něco budeme také řešit v dalších článcích.