Budeme Vás kontaktovat do 24 hodin. Kontaktujte nás ×

VĚC: INTERNETSTORES

Efektivní řešení pro řízení vracení zboží

Internetové obchody, jako přední světový vícekanálový specializovaný prodejce jízdních kol a outdooru přivádějí každý den tisíce lidí na kola a do přírody. Platformy s velkým dosahem fahrrad.de, Brügelmann, Bikester, Probikeshop, Campz a Addnature nabízejí více než 1 300 značek a 130 000 produktů – dostupné přímo online, doručené k vám domů nebo kamkoli potřebujete. Silný online obchod posilují místní obchody v Německu, Švédsku, Francii, ale také rostoucí síť partnerů v oblasti stacionárních a mobilních služeb. Internetstores Group je součástí SIGNA Sports United a zaměstnává kolem 800 lidí ve Stuttgartu, Berlíně, Lyonu a Stockholmu.

Vzhledem k tomu, že internetové obchody dodávají přímo svým zákazníkům, technicky složité produkty, jako jsou jízdní kola, musí být před odesláním připraveny a odborně předem smontovány. Kupující jsou pak schopni sestavit nové kolo v několika jednoduchých krocích. Vzhledem k neustále rostoucímu počtu dodávek jízdních kol byla na jaře 2016 zřízena první montážní linka v internetových obchodech v Gehrde. V úzké spolupráci mezi internetovými obchody a OCS byl navržen společně se zákazníkem nosič výrobků, který je schopen unést všechny potřebné montážní kroky, od dětských kol až po pokročilá elektrokola.

Potřeba procesu v internetových obchodech

Systém v Gehrde byl v posledních letech několikrát rozšířen a díky flexibilnímu a modulárnímu dopravnímu systému se snadno přizpůsobil neustále rostoucí poptávce. Jak je v online maloobchodu obvyklé, zákazníci internetových obchodů mohou své objednávky vracet, což znamená, že vzhledem k obrovskému portfoliu produktů musí zvládnout určitou část vracení. Ty byly do roku 2019 bez výjimky zpracovávány v provozovně Internetstores v Esslingenu, ale na základě pozitivních zkušeností s OCS závěsnými dopravními systémy v Gehrde se Internetstores rozhodly nainstalovat jiný systém OCS – tentokrát pro zpracování všech vrácených výrobků. Volba padla na sídlo společnosti ve Stuttgartu-Untertürkheimu.

Akce od OCS

Vzhledem k tomu, že budova již existovala, musel být vnitřní dopravní a montážní systém navržen přímo pro objekt. Vzhledem k počtu jednotek, se kterými se bude manipulovat, mohl požadavky splnit pouze dvoupodlažní systém. Postupy pro zpracování vrácených výrobků jsou podobné jako pro manipulaci s novým zbožím. Kromě celého procesu manipulace s produktem byl do montážních procesů integrován také fotoateliér. Prostřednictvím několika diskusí na místě a v úzké spolupráci mezi internetovými obchody a OCS bylo také vyvinuto optimální řešení.

Řešení pro vyřizování vracení zboží

Vratné krabice se vybalují na dvou vybalovacích stanicích a jízdní kola se zavěšují do dopravníkového systému OCS. Nosič výrobků má podobnou strukturu jako montážní systém v Gehrde. Doprava probíhá automaticky z vybalovacích stanic do montážních stanic v přízemí a montážních stanic na úrovni nástupiště. Doprava na plošinu probíhá pomocí vertikálních dopravníků OCS. Dopravníkové linky OCS jsou na různých místech integrovány jako nárazníkové oblasti. Po montáži / kontrole jsou kola převezena do fotoateliéru a odtud do balíren. Celý systém závěsných dopravníků OCS je plně automatický a napojený na vlastní hlavní počítač zákazníka, takže je kdykoliv možné přesné sledování položek v systému.

Výsledek

Od roku 2020 již nebylo možné počet vratek zpracovávat ručně. Množství bylo možné ekonomicky zpracovat pouze automatizací procesu. Navíc je nyní proces plně sledovatelný. Rychlejší zpracování znamená, že zboží může být mnohem dříve znovu začleněno do hodnotového řetězce.

„Použitím technologie dopravníku OCS byl optimalizován pracovní postup a sníženy prostoje operátorů. Nyní se můžeme soustředit na produkt a již se nemusíme starat o samostatné dodávky zboží (doručení / odvoz věcí na pracoviště a balení). Dále jsme dostali možnost zajet jednotlivé typy kol ke zpracování vhodnému pracovníkovi dle složitosti, které jsou řízeny ERP Internetového obchodu. Tímto způsobem dosahujeme dokonalé rovnováhy mezi kvalitou a kvantitou. „

Eduard Jesser, Head of Returns at Internetstores