Budeme Vás kontaktovat do 24 hodin. Kontaktujte nás ×

VĚC: LJUSGARDA

OCS pomáhá Ljusgarda automatizovat výrobu salátů

Okamžitý výsledek: Ljusgarda zvýšila svou produkci ze 2 na 60 tun salátu měsíčně.

Výroba společnosti Ljusgarda, která byla dosud řízena částečně ručně v menším měřítku na ploše 650 m2, se nyní transformovala na automatizovaný výrobní systém o ploše 7 000 m2 s vysokými ambicemi na další expanzi a růst. Díky novému způsobu pěstování hlávkového salátu opustí Ljusgarda více než 600 palet hlávkového salátu, které budou každý týden distribuovány do více než 800 obchodů po celém Švédsku.

 

O Ljusgarda

Ljusgarda se nachází ve městě Tibro, v zařízení dříve používaném pro dřevozpracující průmysl, nyní modernizovaném na nejmodernější krytou vertikální farmu. Rostlina má klimatickou certifikaci, kde jsou vzduch, světlo a voda regulovány tak, aby byly vytvořeny dokonalé podmínky pro růst pro každou konkrétní rostlinu. Ve společnosti Ljusgarda je kladen hlavní důraz na kvalitu, a to jak z hlediska výživy, tak i chuti. Studie ukazují, že dnešní ovoce a zelenina obsahují méně vitamínů a minerálů než před 50 lety. Hlavním vysvětlením je, že obsah živin byl zanedbáván během desetiletí šlechtění rostlin s jednostranným zaměřením na vysoké výnosy. Pěstováním uvnitř, za kontrolovaných podmínek, zajišťujete jak výrobní proces, tak životní prostředí i kvalitu produktů.

 

Pozadí

Ljusgarda kontaktovala OCS a požadovala řešení, které by dokázalo zvládnout a automaticky přepravovat 2,5 metru dlouhé vertikální trubky pro pěstování salátů. Rostliny by měly být přepravovány přes různé stanice a pěstírny.

Zpočátku byl návrh založen na automaticky poháněných pásech v celém závodě, ale investice byla příliš vysoká, a proto jsme vyvinuli řešení s nepoháněnými zásobami v kultivačních místnostech. Společnost OCS se zabývala různými řešeními, aby bylo možné zpracovat menší nebo větší počet trubek na vozík. Nakonec bylo řešením navrhnout systém s vozíky, které během procesu manipulují s 12 trubkami najednou. Každá trubka obsahuje 24 sazenic, celkem 288 sazenic na vozík. Systém obsahuje celkem 686 vozů.

Automatická přeprava mezi sklizňovou stanicí, mycí, sázecí a pěstební místností

Kultivační místnosti jsou navrženy jako uzavřené buňky, aby se minimalizovala kontaminace jakýchkoli škůdců mezi trubkami v různých komorách.

Systém odbavuje 48 vagonů v každé kultivační místnosti a každý den se sklidí celkem 672 trubek. Vozíky jsou umístěny tak, aby bylo možné zavlažování nad potrubím. Osvětlení a ventilace jsou integrovány s dopravníkovým systémem. Při maximální kapacitě systém pojme přibližně 300 000 rostlin.

Po výsadbě zůstávají plodiny v pěstební místnosti asi dva týdny. Plodiny se sklízejí alespoň dvakrát, aby se dosáhlo nejvyšší produktivity a růstu. Zatímco jsou trubky v kultivační místnosti, mohou si snadno vyžádat vozík z požadované pozice v místnosti, aby provedl kontrolu rostlin. Když jsou plodiny připraveny ke sklizni, jsou automaticky transportovány do sklizňové místnosti prostřednictvím přepravní sekce pomocí systému OCS 500. Salát se sklidí, zkontroluje a zabalí, než nastane čas na přepravu do obchodů.

„Plně automatický dopravní systém je pro nás od začátku samozřejmostí a řešení podvěsného dopravníku OCS je opravdu chytré. Skutečnost, že celý proces instalace byl proveden extrémně profesionálním způsobem, je další plus“, říká Mats Hellman, hlavní projektový manažer ve společnosti Ljusgarda.

Náš obchodní tým je technicky způsobilý a schopný rychle navrhnout řešení na vašem projektu.

Kontaktujte nás